2018 Kredi Sicil Affı

2018 Kredi Sicil Affı

2018 Kredi sicil affı konusunda daha öncesinde sorularınızı yanıtlamış ve kafanızda merak etmiş olduğunuz af düşüncesiyle ilgili soruları da gidermeye çalışmıştık. Bu tür yazılarımızın sizin için bir rehber niteliğinde olduğunun farkındayız bu nedenle de bu yazılarımız sayesinde bankadan kredi alamayacak durumda olanların kredi sicil affından nasıl yararlanarak başvuruda bulunacakları hakkında fikir sahibi olduklarını görebiliyoruz.

Kredi Sicil Affı 2018

Kredinin ne demek olduğunu bilmeyen yok dolayısıyla işin teknik bölümünü geçtikten sonra sicil affı konusu üzerinde durmak istiyorum. Tüketicilerin bankadan almış oldukları kredi miktarlarını ödeyememeleri ya da kredi kartı borçlarını kapatamadıklarından dolayı sicillerinde olumsuz yönde etkileşimler meydana gelecektir. Kredi sicil sistemi bankalarla işi olan her tüketicinin hareketlerinin incelenmesinden meydana gelir. Dolayısıyla burada yaptığınız her türlü hareket size olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapacaktır. Bundan birkaç sene öncesine gidersek gerek bankaların tüketicilere yerli yersiz kredi ve kredi kartı vermesi gerekse insanların aldıkları bu nakit ve taksitleri düzenli bir şekilde ödeyememesinden kaynaklı olarak hükümet bu duruma el atmış ve yasal düzenlemeler gerçekleştirmişti. Bu düzenlemelere göre bankaya olan borçlar düzenli bir şekilde ödenmediği takdir de tüketicilerin sicillerinde bozulmalar meydana gelecek ve bu da onun sonraki işlemlerinde başarılı olamamalarına neden olacaktır.

Kredi sicil affı 2018 mevzuatlarına ilişkin olarak yeni hazırlanmış olan yasa taslağı da meclis onayına sunulduktan sonra kabul edilerek Resmi Gazete’ de yayımlandı. Bu sayede de milyonlarca kişinin geri ödemelerine ilişkinde yeni bir sayfa açabilmelerine olanak sağlanmış oldu.

2018 sicil affı ile ilgili yapılmış olan açıklamalara baktığımız da bu yasadan toplamda 2,3 milyon firmanın ve 11,5 milyon tüketicinin etkilenmesi bekleniyor. Dolayısıyla burada sicil affından bahsederken şunu söyleyebiliriz. Yasa kapsamında borçlarını ödeyemeyen kişilere ya da firmalara finansman sağlanabilecek.

Yeni yasadan faydalanabileniz için de aşağıda ki kriterleri sağlamış olmanız gerekli.

2018 Sicil Affına Nasıl Başvurulur?

Yeni yasa tüketicileri değil bankaları ilgilendiriyor. Çünkü eski mevzuatlara göre kara listede olan ve de sicili bozulmuş olan bir tüketiciye kredi verildiği zaman krediyi sağlayan bankaya da ceza kesiliyordu. Meclisin onayı sonrasında yürürlüğe giren bu yasa sayesinde ise bankalar belirtilmiş olan grupta bulunan kişilere bundan sonra kredi verebilecekler. Bu nedenle de sicil affına nasıl başvurabilirim sorusun soran kişilere bu konuda ekstra bir şey yapmanıza gerek yok diyebiliriz. Yani bankalar bu konuda yetkilendirilmiş durumda. Geciken bir borcunuz varsa ne kadar erken bir şekilde kapatırsanız o zaman kredi başvurunuzun da onaylanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Kredi sicil affı 2018 yılında da devam edeceği için borcunuzu da mutlaka kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer ki borcunuzu ödeyecek kadar maddi imkanınız yoksa bu durumda bankalarla durumu yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.