Açık Öğretim Fakültesi Sınav Giriş Belgeleri Değiştirildi

13-14 Ocak 2018 tarihinde yapılacak dönem sonu sınavlarına çok az bir vakit kala Açık Öğretim Fakültesi tarafından sınav girişlerine dair yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre bu sınavlardan itibaren çeşitli kimlik kartlarıyla sınava girişler tamamen yasaklandı. Fakültenin belirlemiş olduğu kimlik belgelerinin dışında Adalet Bölümü öğrencileri ve diğer bölüm öğrencilerinin herhangi bir kimlik kartıyla sınava girmek istemeleri halinde sınava alınmayacaklardır.

AÖF Sınavlarında Geçerli Kimlik Belgeleri Nelerdir?

Dönem sonu sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sınav giriş yerlerinin geç öğrenmesiyle başlayan son hafta, ardada gelen yeni açıklamalarla öğrencilerin dikkatini bir kez daha sınavlardan ziyade sınav girişlerine yönlendirmiştir. Bu sınavdan itibaren AÖF sınavlarına yalnızca iki adet belgeyle giriş yapılabileceği açıklaması geldi. Yapılan açıklamaya göre sınava girecek öğrenciler;

  1. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi
  2. Fotoğraf ve Onaylı Kimlik Belgesi

Bu iki belgeden herhangi birinin eksik olması durumunda sınav gözetmenleri tarafından sınava alınmayacaklardır. Fotoğraflı sınav giriş belgesi her zaman olduğu gibi Açık Öğretim Fakültesinin internet sitesi üzerinde yer alan kendi sayfalarından veya herhangi bir AÖF bürolarından alabilirler.

Sınava girecek olan öğrencilerin bulundurması gereken bir diğer belge fotoğraf ve onaylı kimlik belgesidir. AÖF tarafından yapılan açıklamanın da ana sebebi aslında bu belgeyle ilgilidir. Öğrenciler sınava girişleri esnasında yanlarında bulundurulacakları belgeler fotoğraflı, soğuk damgalı ve T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı ve süresi geçerli ve onaylı pasaporttur. Bunun yanında Türk vatandaşlığından izinli olarak ayrılanlar ve kanuni mirasçılarına ait olan mavi kart, yurt dışında yapılacak olan sınavlarda T.C. vatandaşları hariç başka bir ülkenin vatandaşları için o ülkeye ait nüfus cüzdanı niteliğinde bulunan resmi belgede geçerli olacaktır.

AÖF Sınavlarında Geçersiz Sayılacak Belgeler

Fotoğraflı sınav giriş belgesinin yanında fotoğraf ve onaylı kimlik belgesi dışındaki tüm belgeler artık sınavlara giriş noktasında kullanılamayacaktır. Birçok sınavda geçerli olan belgeler bundan böyle AÖF sınavlarının herhangi birinde geçerli olmamakla birlikte sınava girmek isteyen adaylar hiçbir suretle sınav gözetmenleri tarafından sınav salonlarına alınmayacaklardır. Sınavlarda geçersiz sayılacak kimlik belgeleri şunlardır;

  • Öğrenci Kimlik Kartı
  • Sürücü Belgesi(Ehliyet)
  • Baro Kartı(Avukatlık Kartı)
  • Mesleki Kimlik Kartları
  • Askeri Kimlik Belgesi

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.