Adalet Bölümünün Avantajları, Dersleri ve İş Olanakları

Neden Adalet Okumalıyım?

Üniversitelerin iki yıllık meslek yüksek okulu bölümleri arasında yer alan Adalet Bölümü son yıllardaki en revaçta olan bölümleri arasında yer almaktadır. Hukuk alanında kamuda veya özel sektörde istihdam edilmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bu bölüm eğitimini alanları birkaç adım öne çıkarmaktadır. Hukuk alanında çeşitli başarılar elde etmek isteyenler içinde iyi bir kariyer sunmaktadır.

Programın ve Bölümün Amacı

ÖSYM tarafından üniversiteler bünyesinde açılan Adalet Meslek Yüksek Okullarının ilk amacı Adalet Bakanlığı bünyesinde yer alan hâkim ve savcılara yardımcı personel olarak yetiştirilmesidir. Avrupa Birliği normları çerçevesinde bu bölümden mezun olanlar il ve ilçe merkezlerinde bulunan adliyelerde çeşitli mevkilerde istihdam edilmesi kararlaştırılmıştır. Bölümü başarıyla bitiren öğrenciler “Adalet Meslek Elemanı” unvanını alarak piyasaya çıkmaktadırlar.

Program Kapsamında Okulda Verilen Dersler

Adalet Meslek Yüksek Okulu bölümünde eğitim görecek olan öğrenciler eğitimleri sırasında hukuk alanına ilişkin olarak teorik, pratik ve uygulamaya yönelik dersler verilmektedir. Bu bölüm örgün eğitim kapsamında üniversitelerde yer aldığı gibi açık öğretim fakültelerinde de yer almaktadır. Öğrencilerin her iki fakültede de aldıkları eğitimler paralel olup kamu hukuku, özel hukuk, ceza hukuku, ceza usulleri, icra-iflas, avukatlık ve noterlik gibi alanlara ilişkin dersler gösterilmektedir. Ayrıca adli tıp, infaz bilgisi, hukuk dili, mali ve kalem mevzuatı gibi pratiğe dayalı derslerde gösterilmektedir.

Bölümden Mezun Olacakları İş Alanları

Adalet Bölümünden mezun olanların neredeyse tamamı hukuk alanlarında istihdam edilmektedir. Özel ve kamu sektörü fark etmeksizin sadece hukuk ile ilgili yerlerde çalışacak olan bölüm mezunları ilk olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde görev almaktadır. Mahkeme ve savcılıklarda yazı işleri müdürlüğü, mübaşirlik, zabıt katipliği, icra müdürü ve yardımcılığı kamu sektöründe istihdam edilen alanlardır. Bunun yanında özel sektörde avukatlık bürolarında katiplik ve icra takip personeli olarak görev yapabilirler.

 

Yazı dizisi şeklinde oluşturduğumuz bu makalelerin bir sonraki Adalet Bölümünden Hukuk Fakültesine geçiş üzerinedir.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.