Adana Adliyesi Yeni Uzlaştırmacılarına Hazır

Adalet Bakanlığı tarafından adli yargıdaki ceza dosyalarının bazı suçlar kapsamında suçun faili ve suçtan zarar görenlerinin tarafsız ve bağımsız bir uzlaştırmacı eşliğinde çözüme kavuşturulması adına görev yapacak uzlaştırmacılar Adana Adliyesinde göreve başladı.

Resmi Gazete’de “Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği” yürürlüğe girmesiyle birlikte Adalet Bakanlığı’na bağlı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı uzlaştırma görevini üstlenecek kişilerin zorunlu eğitime tabi tutuyor. 2018 yılında adliyelerde daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilmek, suçun mağduru veya suçtan zarar görenin haklarının korunması ve savunulması, suçun faili olan şüpheli veya sanıkların yeniden topluma kazandırılması için zorunlu uzlaştırmacı eğitimleri Adana ilinde başlamış bulunuyor. İl genelinde hukuk fakültesi mezunları başta olmak üzere yönetmelik kapsamında hukuk eğitimi görmüş iktisadi ve idari bilimler fakültesi, siyasal bilimler fakültesi mezunlarından oluşan 800’ün üzerindeki kişi uzlaştırmacı olabilmek için başvurularını gerçekleştirdi.

Uzlaştırmacı Eğitimine Başvuran 400 Kişi Adana Adliyesinden!

Aralarında yazı işleri müdürü, icra müdürü ve yardımcısı, zabıt katipleri ve diğer personelin bulunduğu 400 kişi 48 saatlik teorik ve uygulamalı eğitime katılmak için başvuru yaptı. Adana da verilen uzlaştırmacı eğitimlerinde “onarıcı adalet, onarıcı adalet programlarında mağdur ve fail uzlaştırması, iletişim, müzakere teknikleri, alternatif uyuşmazlık çözümleri, ceza adalet sistemi ve uygulama eğitimi verilmiştir. Gerçekleştirilen eğitimde başarılı olan uzlaştırmacı adayları Adana Adliyesinde düzenlenen törenle sertifikalarına kavuşurken aynı zamanda 11 Mart 2018 tarihinde yapılacak uzlaştırmacı sınavına başvuru hakkını kazanmış oldular. Uzlaştırmacı olmak isteyen adaylar için son engel yazılı sınavda en az 70 puan almaları olacaktır.

Uzlaştırma Kurumu Tüm Adana Bölgesinde Yaygınlaştırılacak

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan “uzlaştırmanın, soruşturma dosyalarındaki tarafların memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve aynı zamanda toplumsal barışa katkı sağlama adına adli yargı ceza sistemine yeni bir bakış açısını kazandırdığını” iletti. Uzlaştırma noktasında bakanlığın ve kendilerinin hedefinin tamamen kurumsal bir yapıya dönüştürülmesi noktasında çalışmalar ortaya koyduklarını belirtiyor. Başsavcı Yeldan, “Adana ilinde verilen eğitimlere 800’ün üzerinde kişinin katıldığını, özellikle dosyanın mağdur ve suçtan zarar gören kişilerin hakkının korunması, savunulması, desteklenmesi ve uğradığı zararların bir şekilde uzlaştırma yoluyla çözüme kavuşturulması için çalışmalarını güçlendirerek yaygınlaştırdıklarını” dile getirdi. Uzlaştırma eğitimini alan kişilerin müzakereler sırasında daha donanımlı, nitelikli ve taraflara faydalı kalifiye birer birey olduklarını belirtiliyor. Adana olarak yeni uzlaştırmacılar sayesinde dosya bazlı olarak daha çok uzlaştırma yaparak ülkemiz genelinde birinci olmayı hedefledikleri de ayrıca ifade edilen konular arasındadır.

 

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.