Bankaların Hesap İşletim Ücreti 2018

Bankaların Hesap İşletim Ücreti 2018

Bankaların büyük bir çoğunluğu müşterilerinin yapmış oldukları finans işlemlerinden kazanç sağlamayı amaçlar bu anlamda da yapılan her işlem için hesap işletim ücreti adı altında birtakım ödemeler alırlar. Bu bankadan bankaya değişen bir ücret olmakla birlikte bazı bankalarında hesap ücreti almadıkları bilinmektedir.  Bankaların gelir kapısı müşterilerinin kendi hesaplarındaki paralarını işletmek ve bu sayede para kazanmak. Bunun yanı sıra sağlamış oldukları kredilerden faizler alarak müşterilerinden hizmet karşılığında para kazanmış olurlar.  Bankalar müşterilerine sunmuş oldukları kredi kartlarından dahi belli kullanım ücreti alabiliyorlar. Ancak bu bankadan bankaya değişebiliyor. Bu ücrete verilen isim de hesap işletim ücreti. Bankaların bu işlemi ile ilgili olarak müşterilerinde haklı itirazları sürmekle birlikte konuya kanuni olarak da işlem başlatılmıştır.

Bankaların gelir kapıları faiz ve hesap işletim ücretlerinden dolayısıyla her işlem için kesilmiş olan ek ücretler ve bir de kredi kartı ve hesap kartı gibi işlemlerden yıllık olarak ödeme çekiliyor. Bu işlemlerde müşteri onayının alınmıyor olması bir başka problem denilebilmektedir. Bankaların geneli için konuşacak olursak bu işlemler için alınan paraların tamamı da her banka için aynı ancak bankalar bu hesabı tahsil ederken müşterilerinin de gözüne sokmamaya gayret ederler. Örneğin bu ücretler 2 taksit ya da daha fazla taksit seçeneği ile sunulabilmektedir.

Aşağıda Türkiye’de en çok işlem gören bankaları hesap işletim ücretleri konusunda bilgi verelim.

2018 Abank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Abank yani Alternatif Bank 2017 yılında hesap işletim ücretini 82,26 TL olarak belirlemişti. Bu işlem ücreti de 3 aylık olarak belirlenmiş olan hesap üzerinden kesiliyor. Dolayısıyla burada 20,59 TL aylık olarak bir kesinti söz konusu olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bankanın buradaki amacı bu parayı tahsil ederken müşterisinin gözüne sokmamak. Genelde müşteriler bu paranın birden tahsil edilmesi halinde sıkıntı ya da şikâyet oluşturabiliyorlar ve bu da bir banka için göze alınabilecek bir durum olarak görülmüyor. Bankalar hesap işletim ücretini tahsil ederken farklı stratejilerde uygularlar. Ancak sizin mutlaka bilmeniz gereken şudur ki bu ücret ancak bir kereliğine kesilebilir. Eğer ki sizden bu işlem konusunda bir den fazla para kesilmiş olduğunu fark ederseniz bu durumda müşteri hizmetlerini 444 00 55 numarasından arayarak durum hakkında şikâyet oluşturabilir ve kesilen paranın iadesini isteyebilirsiniz.

2018 Akbank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Akbank müşterilerinden hesap işletim ücreti bedeli olarak 132,60 TL alıyor. Akbank bu paranın tahsili sırasında 6 aya kadar taksit imkânı sağlıyor. Dolayısıyla bu parayı aylık 66,30 TL gibi bir taksitle ödediğiniz için çok fazla sıkıntının olmasına olanak sağlanmamış oluyor. Bu işlem ücretinin de bankadaki hesabınızdan sizin bilmediğiniz şekilde çekilmesini istemiyorsanız o zaman yapmanız gereken işlem bankaya iki fatura için otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekiyor. Genelde insanlar bankadan hesap işletim ücreti kullandırmak istemediklerinde bu yöntemi deniyorlar. Bunun yanı sıra eğer ki maaşınızı Akbank üzerinden alıyorsanız bu durumda hesap işletim ücreti de ödemeniz gerekmiyor. 132,60 TL gibi bir rakamında günümüz şartlarında yüksek bir meblağ olduğunu düşünürseniz bu durumda bu parayı ödememek içinde alternatifleri tercih etmiş olabilmeniz de normal.

2018 Albaraka Türk Hesap İşletim Ücretleri Ne Kadar?

Albaraka Türk bankası Türkiye’de hizmetini aksatmadan sağlayan bir katılım bankası olarak biliniyor. Dolayısıyla banka müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında herhangi bir ücret talep etmiyor.

2018 Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Anadolu Bankası müşterilerine vermiş olduğu hizmetler doğrultusunda yıllık olarak hesap işletim ücreti tahsiline gidiyor. Bankanın 2018 yılı itibariyle hesap işletim ücreti bedeli 117 TL olarak belirlenmiş. Anadolu Bankasından hesap açtırmak istediğiniz de bu rakamı ödemeniz gerekiyor. Bankanın müşterilerine farklı sunduğu ödeme şekli is 12 aylık taksit seçeneğidir. Dolayısıyla banka her ay bunun için 9,75 bir ücret talep ediyorlar. Bankaya hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız bunun içinde hesap işletim ücreti almayan başka bankaları tercih etmeniz gerekiyor. Anadolu Bank’ ta hesap işletim ücreti ödenmesini istemiyorsanız bu durumda yine aynı şekilde 2 adet otomatik ödeme talimatı vermiş olmanız gerekiyor. Hesap işletim ücretinizle ilgili olarak herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bu durumda bankanın 0 850 222 55 00 numaralı telefonu tuşlayarak şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

2018 Denizbank Hesap İşletim Ne Kadar?

Denizbank’ta hesap işletim ücreti konusunda en yüksek oranları alan bankalar arasında yer alıyor. Buna göre bankadan hesap açtırmanız halinde 138,96 TL ücret ödemesi yapıyorsunuz. Bunu isterseniz aylık olarak hesaptan kesilmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer ki siz Denizbank hesap işletim ücretini ödemek istemiyorsanız o zaman bu durumda yapmanız gereken şeyinde iki faturanızı otomatik ödemeye aldırmanız olacak.

2018 Fibabanka Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Fibabanka hesap işletim ücretini 88,20 TL olarak belirlemiş. Dolayısıyla banka en az oranlarda hesap işletim ücreti alan bankalar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra hesap işletim ücretinizi 12 parçaya da bölebiliyorsunuz. Bu sayede ödemeniz sırasında herhangi bir sorunla da karşılamıyorsunuz. Eğer ki bankaya hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey 2 faturanızı otomatik ödemeye vermeniz gerekiyor. Ya da bankadan maaşınızı almanız halinde hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz.

2018 Halkbank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Halk Bankası da müşterilerinden hesap işletim ücreti kesmeyi uygun gören ve yıllık 78 TL hesap işletim ücreti bedeline sahip olan bir bankadır. Bu kesintiler her ay eşit tutarlar şeklinde kesilmektedir. Halk Bankasından hesap işletim ücreti vermemek için faturalarınıza otomatik ödeme talimatı başlatarak bu ücretten muaf olabilirsiniz.

2018 Finansbank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Finansbank müşterileri için belirlemiş olduğu ve hesap kullanım bedeli olarak kesmeyi uygun gördüğü hesap işletim bedelinin tutarı 153 TL şeklindedir. 4 taksit şeklinde 3 ayda bir kesintiler yapmaktadır. Finans Bankasının en para uygulamasını kullanan müşterilerin ise hesap işletim ücreti ödemelerine gerek yoktur.

2018 Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Garanti Bankası Türkiye’de en çok işlem yapan bankalardan bir tanesi. Banka hesap işletim ücreti için 134,44 TL alıyor. Bu ücret ise 6 aylık dönem içerisinde 1 ya da 2 taksitle alınabiliyor. Garanti Bankası için söylenecek sözde hesap işletim ücreti yüksek olan bankalardan bir tanesi.

 

 

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.