Birikimim Olmadan Konut Alabilir Miyim?

Birikimim Olmadan Konut Alabilir miyim?

Kira vermek yerine kendi evinin sahibi olabilme arzusu insanları ev alma noktasına itekleyen en büyük hissiyattır. Ancak ev alırken de önemli bir konu var ki o da birikim. Çünkü bugüne kadar yapmış olduğunuz bir birikiminiz yoksa o zaman yine bu kararı düşünmeniz gerekiyor. Evet, Türkiye’deki bankalara baktığımızda sundukları avantajlar sayesinde birikim yapmanız gerek yok ancak bunun içinde geliriniz noktasında iyi bir düşünmeniz gerekiyor. Çünkü konut almak için çektiğiniz kredinin ciddi anlamda faizinin olacağını da unutmamalısınız. Genel bu birikim olmadan konut kredisi talebinde bulunan kişilerin daha sonrasında bu borcu öderken sıkıldıkları bilinmektedir. Ancak bankaya evin tamamıyla ilgili kredi çekmek için gittiğinizde sizden bir takım şartları olacağını unutmamalısınız. Bunun yanı sıra tabi sizin kredi sicil notunuzun da ne aşamada olduğu önemli bir konu.

Konut kredisi nedir?

Konut kredisi bir ev ya da işyeri satın alınırken bankaların maddi anlamda size destek olmak için sağlamış oldukları bir kredi türüdür. Konut kredisinde satın almış olduğunuz ev için talep etmiş olduğunuz miktarın büyüklüğüne göre faiz ve oranları belirlenmektedir. Bankaların verdiği oranlar ise 5 ila 30 yıl arasında değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra faiz oranları da bankaların genelinde sabit bir oran olarak yansır. Bankaların büyük bir bölümü konut kredi faizlerinde aynı oranı yakalamaya gayret ederler.

Konut kredisi veren bankaların şartları nelerdir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere bankadan konut kredisi almak istediğinizde sizden bir takım şartları yerine getirmeniz istenecektir. Bu şartlar ise aşağıda liste halinde belirtilmiştir.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • Belgeleyebileceğiniz bir gelire sahip olmak
  • Sigortanızın olması
  • Kredi sicil notunuzun yeterli seviyede olması

Bu belgelerin yanı sıra bankaların sizden kredi talebiniz sırasında bireysel anlamda istekleri de olacaktır. Bu şartlar ise şu şekildedir.

  • Nüfus kâğıdı,
  • Kat mülkiyet tapusu,
  • Doldurulmuş başvuru formları,
  • Gelir belgesi,
  • Diğer belgeler*

Konut kredisi için hangi sigortalar talep edilir?

Konut kredisi talep edilirken bankaların sizden zorunlu olarak istediği tek bir sigorta vardır oda zorunlu deprem sigortası. Bu sigortanın her yıl düzenli bir şekilde yenilenmesi istenir.  Bazı bankalar ise deprem sigortasının yanı sıra müşterilerinden hayat sigortası yaptırmalarını da talep ederler. Bu krediyi çeken kişinin ölümü halinde çekilen kredinin de garanti altına alınması için istenir. Hayat sigortasının bir yıl süresi vardır ve daha sonrasında da kişi isterse her yıl süresi uzatılabilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi ile ev satın alınabilir mi?

Eğer ki sizin ipotek şeklinde gösterebileceğiniz bir aramanız ya da taşınmazınız varsa o zaman bankaların bu ihtiyaç kredisi türünden de faydalanabilirsiniz. Konut kredilerinde satın alınacak evin tamamına kredi verilemeyeceği için ipotekli kredi kullanılabilir bu sayede kredi çekme garanti altına alınmış olacaktır.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.