BURSA Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla işletilmesi en büyük dileğimiz”

Türkiye’deki temel sorunlardan birinin yurttaşların adalet talebinde bulunmaması olduğunu belirten İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ise, Bizim böyle bir eksikliğimiz var. Adalet, ekmek kadar su kadar gereklidir. Bizim ülkemizde yurttaşlar aş, iş, su istiyor ama adalet istemiyor. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Yurttaşın adalet talebi olmadığı zaman, siyaset kurumunun olayın içine girmesi, hukuku kendi ölçülerine göre biçimlendirmesi hepimizi büyük bir sarmalın içine sokuyor.

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü tarafından “2017 yılına bakarken Türkiye’de Hukuk Düzeni, Ekonomi ve Dış Politika-Güvenlik: Sorunlar, Beklentiler, Siyasal Yaklaşımlar” konulu konferans Konak Kültürevi’nde düzenlendi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye’de son 15 yıllık süreçte hukuk düzeni, ekonomi, dış politika, güvenlik ve siyasi alanlarda büyük sorunlar yaşandığını söyledi. Bozbey, “Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ortamda, üstelik kamuoyuna gerektiği gibi anlatılmadan alelacele gerçekleştirilmeye çalışılan anayasa değişikliği hamlesiyle iyice gerilen bir ortamda, bu buluşma, uzmanların gözüyle yaşananlara ayna tutacak. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ama bugün geldiğimiz noktada, hukuk konusunda hangimizin içi rahat? Hangimiz tam anlamıyla bu ülkede gerçek bir adalet olduğunu söyleyebiliyor? Olağanüstü hal koşullarında gerçekleştirilen uygulamalar hukukun üstünlüğü ilkesiyle ne kadar örtüşüyor?” dedi.

 
Toplumun büyük bir kesiminin korkudan dilsiz kesilmiş durumda olduğuna dikkat çeken Bozbey, “En önemlisi özgür basın diye bir kavramdan asla söz edemiyoruz. 150’ye yakın gazeteci tutuklu. Var olan yayınlara da güven, son araştırmalara göre dip yapmış durumda. Kadir Has Üniversitesi’nin açıkladığı araştırma sonuçlarına göre medyaya güven yüzde 15,1. Yargıya güven yüzde 35,5. Ekonomi, dış politika ve güvenlik anlamında da dar boğazdayız” şeklinde konuştu.

 

 

Makale Yazarı: Aydın Özsan

2015 yılından bu yana tasarım, programlama, sunucu yönetimi ve web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Doğayı çok severim.

1 Yorum “BURSA Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla işletilmesi en büyük dileğimiz”

  • Ağrı Web Tasarım

    (12 Şubat 2017 - 20:14)

    Bursa Nilüfer Belediyesi Şiir Festivali'nde bana ait olan Ne olur Yani şiirini seslendirmiştim. Link:… + İlave olarak Jehan Barbur – Güzel Adam – Bursa Nilüfer Belediyesi Şiir Festivali: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.