Çocuk Parası Alma 2018

Çocuk Parası Alma 2018

Çocuk parası alma hakkında detaylı bilgilere bu makalemizde yer vermek istedik. Bunun için de çocuk parası nereden alınır ve çocuk parası için nereye başvurmanız gerekiyor, ödeme alma şekli nasıl ve yardım miktarı ne kadar gibi her türlü bilgiyi makalemizin detaylarında bulabilirsiniz.

2018 SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvuru nasıl yapılır?

Türkiye’de sosyal sorumluluk projeleri hızlı bir şekilde oluşturulmaya ve bu anlamda da pek çok kanun yürürlüğe getirilmeye çalışılıyor. Özellikle sosyal yardımlar konusunda vatandaşların şartları bilmeleri ve bu şartların oluştuğu durumlarda bir takım ödeme alabildiklerini de görebiliyoruz. Mesela sosyal yardımlardan bahsedince 2022 engelli aylığı, 65 yaş üstü aylığı, çocuklarda süt parası, kadınlarda doğum para vs. gibi ödemeleri görebiliyoruz. Bu makalemizde de çocuk parası nasıl alınabilir bunun hakkında detaylara yer verelim istedik.  İlk olarak çocuk parası nedir? Bunu anlatarak başlayalım yazımıza daha sonrasında yardımcı olacaktır.

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Çocuk parası, devletin yeni doğan çocukların anne ve babasına T.C. vatandaşı olma şartıyla 2015 yılından bu yana bir kereliğine sağlamış olduğu yardım ödemesidir. Vatandaşların bazıları bu konuda bu yardımın sürekli olarak verilebileceği konusunda yanlış bir bilgi vardır ancak tekrar altını çizelim ki bu ödeme her doğan çocuk için yalnızca bir kereliğine verilmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir proje olarak getirildi ve başarılı sonuçlar meydana gelmesinin ardından düzenli bir şekilde ödenmeye başladı. Başvurularda ise bakanlık değil bakanlığın yetkilendirmiş olduğu yetkili kurumlara yapılıyor. Yetkilendirilen kurumlar hangisidir. Derseniz onlarda her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleridir. Başvuru şekli ise bebek doğduğu andan hastaneden anne ve babaya doğum raporu verilir. Bu raporla birlikte internet üzerinden edineceğiniz bir formu doldurarak şahsen yapmanız gerekiyor. Başvuru anne ya da baba tarafından yapılabilir. Memur çalışanlar için bu durum biraz daha farklı seyredecektir. Memur görev yapmış olduğu kuruma müracaat eder. Kurum bu belgeleri kendisi Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine gönderir.

Yukarıda yardımdan hak kazanan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerektiğinin altını çizmiştik. Burada akıllara gelen diğer bir soru ise yurt dışında yaşayan vatandaşların bu haktan yararlanıp yararlanamayacaklarıdır. Bu konuya da açıklık getirelim. Yurt dışında da yaşıyor olsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu haktan yararlanabilir. Yurt dışında yaşayan birisi belirttiğimiz belge ile Türk büyük elçilikleri ya da Konsolosluklarına başvurularını gerçekleştiriyorlar. Yapmaları gereken işlem yalnızca bundan ibaret ve çocuk para ödemesi bu ailelere de yapılıyor. Çocuk parasının kapsamış olduğu doğumlar var. Örneğin her doğum için aynı miktar ya da her doğumda bu paranın alınmayacağını söyleyebiliriz.

Çocuk Parası Yardımı Hangi Doğumları Kapsıyor?

Burada ilk önce çocuğun 2015 yılından sonra doğmuş olması gerekiyor. Proje ile ilgili olarak ancak bu şekilde yardım alınabilmektedir. Geri dönük olarak ise herhangi bir şekilde ödeme alabilmek söz konusu değildir.

Çocuk parası alabilmek için bir diğer konu ise çocukların sayısıdır. Yani 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklarda dikkate alınacaktır. Örneğin 2 tane çocuk 2015 yılından önce doğmuş ise 2016 yılında doğan bir çocuk için verilecek olan para ödemesinde diğer iki çocuk da dahil edilecektir. Yani 2016’ da doğan çocuk için ikinci çocuk için belirtilen tutar ödemesi yapılacaktır.

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere burada çocuk sayısı önemli bir ölçü. Bunun için ise kaçıncı çocuk olarak doğmuş ise ödemenin de miktarı o şekilde belirleniyor.

Çocuk Parası Yardımı Yardım Miktarı

  • İlk Çocuk için 300 TL
  • İkinci Çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve Sonraki Her Çocuk için 600 TL

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar da bu sıralamaya dahil edilecektir.

Çocuk Parası Başvurudan Ne Kadar Sonra Ödenir?

Bazı aileler ise çocuk paralarını alabilmek için başvuruda bulunuyorlar. Ancak geri dönüşlerin ne zaman olabileceği konusunda da fikirleri yok. Bunun için şu şekilde bir açıklama yapabiliriz. Çocuk parası ödemeleri bir anlamda sizin bulunduğunuz şehre göre geri ödemesi değişebiliyor. Eğer ki kurum yoğun ise 1 ay içerisinde ödeme gerçekleşebiliyor. Ya da daha da uzun olabiliyor. Bunun için paranızın ne zaman yatacağına dair bilgiyi çocuk parası sorgulama işlemi yaparak edinebilirsiniz.

Çocuk Parası Nereye ve Kimin Adına Yatar?

Çocuk parasında hak sahibi annedir. Bu nedenle de para annenin adına yatacaktır. Ve bu para annenin dışında herhangi bir kişi tarafından çekilemez. Devletin bu şekilde bir zorunluluk getirmesinin nedeni ise bu paranın anneye verilmesi gerekliliktir. Eğer ki anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse o zaman baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa bile bu parayı çekemez. Çocuk parası ödemeleri ise PTT şubelerine gönderilmektedir. Eskiden bu ödemeler ziraat bankası aracılığı ile yapılıyordu ancak günümüzde PTT aralığı ile gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla burada anne PTT şubesine giderek çocuk parasını T.C. kimlik belgeleriyle çekebilirler.

Aşağıda kimlerin ne şekilde çocuk paralarını çekebilecekleri maddeler halinde belirtilmiştir.

  • Eğer anne yabancı uyruklu ise; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı babanın adına,
  • Eğer anne vefat etmiş ise; babanın adına,
  • Eğer anne ve baba vefat etmiş ise; belirlenecek vasi adına yatırılacaktır.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

  • Çocuk parasından faydalanabilmek için devletin belirtmiş oldukları birtakım şartlar var. Bu şartlar anne ve baba için farklı olabilir. Bu şartlara genel olarak bir bakacak olursak şu şekilde açıklayabiliriz. Anne ya da babadan bir tanesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunluluğudur.
  • Anne babası yabancı olan bir bebek Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğmuş dahi olsa bu hakların herhangi birinden faydalanamaz.
  • Çocuk parası almanın bir diğer şartı ise bebeğin doğum sırasında canlı olarak dünyaya gelmiş olması. Ölü olarak doğan bebekler için herhangi bir şekilde çocuk parası ödemesi yapılmaz.
  • Çocuğun 15 Mayıs 2015 yılından sonra dünyaya gelmiş olması gerekir.

Doğum Parası Almak İçin Sosyal Güvence Olması Gerekiyor mu?

Doğum parası devletin doğum yapan her kadına vermiş olduğu bir haktır. Bu nedenle de kadınların bu haktan faydalanabilmesi için illaki bir sosyal güvencesinin olması gerekmez. Annenin T.C. vatandaşı olması bu noktada belirleyici olan bir faktördür.

 

 

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.