Dikey Geçiş Sınavı ve Hukuk Fakülteleri

Adalet Mezunları Dikey Geçiş Sınavıyla Hukuk Fakültesine Yerleşebilirler

Dikey Geçiş Sınavı, üniversitelerin meslek yüksek okullarıyla açık öğretim ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin lisans programlarına yerleşebilmeleri için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Hukuk fakültelerine üniversite sınavıyla yerleşemeyen öğrencilerin yıl kaybetmemek adına açık öğretim fakültesi veya üniversitelerin meslek yüksek okullarında bulunan adalet bölümünde okuyabilirler. Başarılı bir şekilde tamamlanan iki yıllık eğitimin ardından 4 yıllık lisans programını hukuk fakültesinde devam etmek için ilk olarak adalet bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olup yeterli puanı alan öğrenciler özel veya devlet üniversitelerinde yer alan hukuk fakültelerine tercih yaparak kazandıkları bölümde lisans eğitimine devam edebilirler.

DGS de Kaç Soru Çıkıyor?

Adalet bölümü mezunları iki yıllık eğitimlerinin ardından lisans eğitimini hukuk fakültesinde tamamlamak için DGS de başarılı olmaları gerekmektedir. DGS de meslek yüksek okul ve açık öğretim fakültesi öğrencileri 120 soruyla mücadele etmek zorundadır. Sınavda öğrencilere yöneltilen soruların 60’ı sayısal 60’ı sözel bölümünden olup sayısal bölümü soruları matematik, geometrik ve sayısal mantık alanlarından gelirken, sözel bölümü soruları Türkçe ve sözel mantık alanlarından gelmektedir. DGS puan hesaplaması sınava giren öğrencilerin okumuş olduğu bölümlerin eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümlerine göre gerçekleştirilmektedir. Hukuk fakültesine yerleşmek isteyen adalet bölümü mezunları güçlü olan rakiplerine karşı sınavda yüksek net çıkarmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Adalet Mezunları Hangi Hukuk Fakültesini Tercih Etmelidir?

Açık öğretim fakültesi veya üniversitelerin meslek yüksek okulu adalet bölümünden mezun olan öğrenciler DGS ile hukuk fakültelerine geçiş yapabilmektedir. Mezun olan öğrenciler kendi tercihleri ve sınavdaki başarılarına göre özel veya devlet üniversitelerinde bulunan hukuk fakültelerini tercih edebilirler. Devlet üniversitelerinin DGS puanları özel üniversitelere nazar daha yüksek olduğu için kazanılması bir hayli zordur. Ayrıca devlet üniversiteleri DGS ile kazanıp gelen öğrencileri 1. sınıftan başlatmaları da işin bir başka boyutudur. Birçok devlet üniversitesi adalet bölümü mezunlarını ilk yıldan başlatmaktadır. DGS ile özel üniversiteleri tercih edecek olan adalet bölümü öğrencilerinin büyük bir bölümü 2. ve 3. sınıftan eğitimlerine devam etmektedirler. Her özel üniversite hukuk fakültesine devam edecek olan adalet bölümü öğrencileri için farklı komite kararları alabilirler. Özel üniversiteler devlet üniversitelerine göre ücretli olduğu için birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Lakin DGS de başarılı olup yüksek puan alan öğrenciler devlet üniversiteleri yerine özel üniversitelerin hukuk fakültelerini %25, %50 ve %100 burslu olarak kazanma şansları da vardır.

Yazı dizimizin bir sonraki makalesi Hukuk Fakültesi Puanları ve Dersleri üzerine olacaktır.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.