Direksiyon Sınavında Geri Park Etabı İçin Pratik Bilgiler

Ehliyet almak isteyen adayların teorik sınavla birlikte vermeleri gereken direksiyon sınavının en zorlu etabı şüphesiz geri park uygulamasıdır. Birçok adayın direksiyon sınavında kalmasını hatta dosya yakmasına sebep olan geri park uygulamasının püf noktaları neler sizlerle paylaştık.

  

Geri Park Uygulaması veya İki Duba Arasına Park Nedir?

Teorik sınavda başarılı olan adaylar ehliyet alabilmeleri için 35 dakikalık direksiyon uygulamasından da başarılı olmalıdırlar. Birçok kişinin çekinerek girmiş olduğu direksiyon sınavı zorlu etaplardan oluştuğu gibi özellikle son etabı olan geri park uygulaması adeta adayları çileden çıkarmaktadır. Direksiyon sınavında geri park veya iki duba arasına park etabı sürücü adaylarının günlük hayatta araç kullanırken iki araç arasına park edip edemeyeceklerini ölçme adına sınav komisyonu tarafından hazırlanan bir uygulamadır. Sınavda sürücü adayları adeta iki araç arasına park ediyormuş izlenimi verme adına dört adet dubadan oluşan bir etabın içerisine sınav aracını iki manevrayla geri park etmeleri istenir.

Direksiyon Sınavındaki Geri Park Etabının Ebatları Nedir?

Direksiyon sınavının son uygulaması olan geri park etabı dört adet dubadan oluşan sınav güzergahıdır. Bu etap aracın ön bölümünde ve arka bölümünde ikişer adet olmak üzere dört adet dubadan oluşur. Ön ve arka bölümde bulunan dubalar arasındaki mesafe sınav aracının 1,5 katıdır. Örneğin; 5 metre uzunluğuna sahip bir araç için 7,5 metre büyüklüğündeki bir etaba sürücü adaylarının sınav aracını yerleştirmeleri istenir. Bu etapta sürücü adaylarından istenen sadece iki duba arasına girmeleri değil, aynı zamanda kaldırama yanaşmaları da istenmektedir. Kaldırıma 50 cm mesafede yer alan sarı/beyaz çizginin üzerine veya kaldırımdan tarafta kalan bölüme aracın ön ve arka sağ tekerlerinin sürücü adayı tarafından sokulması istenir.

Geri Park Sırasında Sürücü Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Direksiyon sınavının son uygulama etabı, sürücü adaylarının en çok zorlandığı ve yeniden sınava girmelerine sebep olan geri park uygulamasından başarılı olmak isteyenler aşağıda yazılı bulunanlara dikkat etmelidir.

 • Geri park için araç durdurulduğu andan itibaren kursiyerler aracın dörtlülerini yakmalı
 • Aracın geri manevrası öncesi dubalara en uygun mesafeye yanaşmalı
 • Sürücü adayı aynaları son kez kontrol edip geri manevra için gerekli olan sağ aynayı kaldırım ve aracın sağ arka lastiğini gösterecek pozisyona getirmeli
 • Sürücü adayları dubalar içerisine girdikleri andan itibaren yalnızca iki hareket yapabileceklerini unutmamalı
 • Adaylar hiçbir şekilde kaldırıma veya dubalara temas etmemeli ve çarpmamalı
 • Adayın geri park uygulaması komisyon tarafından onaylandıktan sonra dubalar içerisinden istenildiği kadar manevra yapmak suretiyle uygun bir şekilde etap terk edilebilir.

  

Geri Park Uygulamasından Başarılı Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sürücü adayları direksiyon sınavında yer alan geri park uygulamasında başarılı olup bir kerede sınavı vermeleri için birkaç uygulamalı yöntem bulunmaktadır. Adaylara sürücü kursları tarafından gösterilen yöntemler arasında en pratik olanı ve %100’e yakın bir başarı sağlayan uygulamanın püf noktaları şu şekildedir.

  

Sürücü adayları geri park uygulaması için yolun sağ tarafından bulunan kaldırımın yanındaki iki duba arasına ve kaldırıma 50 cm mesafede bulunan çizginin üzerine veya içerisine girmelidir. Sürücü adayı bunun için aracını ön bölümde yer alacak olan 1 ve 2 nolu dubalara 50 cm veya yarım adım mesafede paralel bir şekilde yaklaşmalıdır. Aracın arka sağ tekerine yakın bir noktaya aracı getirdikten sonra arka sağ kapının kelebek camından dubayı gördükten sonra durmalıdır. Geri park uygulaması için en doğru yaklaşım şekli budur.

  

Aracını uygun noktaya yerleştiren sürücü adayı geri vitese geçirdikten sonra aracın direksiyonunu tam sağ yapmalıdır. Geri hareketi öncesinden sağ kolunu yanında bulunan yolcu koltuğunun arka tarafından tutacak şekilde arka cama ve yan aynalara bakmak suretiyle ilk hareketini gerçekleştirmelidir. İlk manevra sonrası girilmesi gereken ideal mesafe, aracın içerisinde yer alan dikiz aynasından arka taraftaki iki dubanın da görüntüsünün kaybolduğu andır.

Sürücü adayları arka tarafta bulunan dubaları dikiz aynasında göremediği ilk andan sonra aracın direksiyonunu bu sefer tam sol yapıp ikinci geri hareketini gerçekleştirmelidir. İkinci geri manevrası için aday sağ dikiz aynasından arka sağ tekerleğin kaldırımın yanında duran sarı/beyaz çizginin üzerine veya kaldırımdan olan tarafına girdiğini gördüğü anda aracını durdurmalıdır.

Geri manevralarını tamamlayan aday aracın kaldırımla aynı paralellikte olmadığını düşünüyorsa aracını ön tarafa doğru hareket ettirebilir. Sürücü adayları dubalar arasında girdikten sonra yalnızca iki manevra yapma haklarına sahip olduğu için direksiyonun sol tarafa çevrili olduğu 1. manevra, ön bölüme hareket etmek isterlerse 2. manevra hareketi olarak komisyon tarafından kabul edilir. Aracın sağ arka tekerleği ve sol ön tekerleği kaldırıma 50 cm mesafede bulunan sarı/beyaz çizginin üzerinde veya üstünde olmasıyla birlikte geri park işlemi tamamlanır.

Geri park uygulaması sınav komisyonu tarafından uygulandıktan sonra sürücü adayı bulunduğu etabı dubalara ve kaldırama temas etmeden istediği kadar manevra yapmak suretiyle terk edebilir. Çıkış yapılırken sürücü adayı dörtlü ışıklarını kapatmalı ve sol tarafa sinyal vermeyi asla unutmamalıdır.

Makale Yazarı: Katip DS3

2 Yorum “Direksiyon Sınavında Geri Park Etabı İçin Pratik Bilgiler

 • gökhan

  (3 Mart 2018 - 17:01)

  Faydalı bilgiler için teşekkürler devamını bekliyoruz.

  • Katip DS3

   (3 Mart 2018 - 23:41)

   İlgi ve alakanız için çok teşekkürederiz. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bizlere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.