Dünyada Çıkan En Büyük Yangınlar Hangileri?

Dünyada Çıkan En Büyük Yangınlar Hangileri?

İnsanoğlu bina inşa etmeye başladığından beri en çok karşılaştığı felaketler arasında yangınlar da yer almaya başlamıştır. Tarihte büyük yangınların yaşandığı durumlarda hemen hemen bütün şehrin yandığı ve yok olduğu olaylara rastlanmaktadır. O dönemler ismi Constantinople olan ve Doğu imparatorluğunun önemli bir şehri olan İstanbul’un 406 ve 1204 yılları arasında ciddi yangınlarla mücadele ettiği biliniyor. Bu yangınların ardından ise şehir her defasında yeniden inşa edilme ve imar süreçlerini tekrar tekrar yaşamıştır.

Dünya’da yaşanan yangınlar arasında 21. Yüzyılda en büyükleri Çin, Filipinler, Honduras’ta çıkan bu yangınlar genellikle iş sahaları ve atölyelerde çıkmakta ve buralardan çevre binalara yayılarak tehlikeli ve can kaybıyla sonuçlanan olaylardır. Ülkemizde de sıklıkla aynı şekilde çıkan ciddi yangınlar yaşanabilmektedir. Bu yangınlarda ciddi ekonomik kayıplar da gerçekleştiği için yangına müdahale edilmesinden çok yangın çıkmasının engellenmesi gerekmektedir.  Bu da özellikle şantiye ve çalışma sahalarında görev yapan kişilerin konu hakkında gerekli eğitimleri almış ve bilgili çalışanlar olması ile sağlanmaktadır. Bu duruma yangın güvenliği denmektedir ve özellikle yanıcı ve parlayıcı nitelikle malzemeler ile temasları bulunan iş alanları için önemli bir kavramdır.

Yangından Korunmak için Neler Yapılmalı?

Yangınların çıkma sebepleri arasında sıklıkla elektrik kontakları yer almaktadır. Bu durum hem yaz aylarında hem de kış aylarında en çok karşılaşılan yangın sebebidir. Ev ve iş sahaları için elektrikle çalışan cihazların çalışmalarına engel bir durum olmamasına ve elektrik kontaklarının kullanımının takip edilmesine özen gösterilmelidir. Belirli başlı önlemleri alarak her iki alanda da yangından korunmak mümkündür.

Yangın Eğitimi Nedir?

Yangın durumlarının öncelikle oluşmaması için ve de çıkan yangınlara yerinde ve doğru müdahale edilebilmesi için özellikle belirli çalışma sektörlerinde çalışanların bir eğitim sürecinden geçmesi gerekmektedir. Buna yangın eğitimi denmektedir. Kişilere bu eğitimde yangın esnasında ortaya çıkan yangından tahliye durum ve senaryolara dair bilgiler verilmekte ve eğitimin sonunda ise belirli bir değerlendirmenin ardından sertifika verilmektedir.

Yangın Mühendisliğinin çevrim içi olarak görüntülenebilen, hizmetlerine dair bilgi verilen ve birçok farklı sektörde hizmet veren firmalar yangın konusunda alacakları yardım ve sorunların çözümü noktasında yardımcı olduğu konuları internet siteleri üzerinden de sunmaktadır. İnternet üzerinden verilen eğitimleri bireysel kişiler ve firmalar diledikleri zaman internet adresleri üzerinden ulaşabilirler.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.