Ek Takipsizlik Kararı Nedir?

Ek Takipsizlik Kararı

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar birden fazla suç veya şüpheli hakkında yürütülüyor ve hakkında yeterli delil edilenler hakkında kamu davası açılır ve ceza mahkemelerine iddianame düzenlenir. Hakkında yeterli delil elde edilemeyen suç ve şüpheliler hakkında ise Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilerek dosya Cumhuriyet savcısı tarafından kapatılır. Ek takipsizlik kararı olarak da bilinen bu karar suçtan zarar gören mağdur, müşteki veya müşteki/şüpheli sıfatıyla kaydedilen kişilere tebliğ edilir. Tebliğ edilen ek takipsizlik kararlarına adli yargı bölgesi içerisinde yer alan Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine 15 gün içerisinde itiraz edilmesi gerekmektedir.

Ek Takipsizlik Nasıl Verilir

Ek takipsizlik kararını daha iyi anlama adına şu şekilde bir örnek ile somutlaştıralım. Herhangi bir vatandaş Cumhuriyet Başsavcılığına yaralama, hakaret ve tehdit suçlarından şikâyette bulunur ve bu şikâyet üzerine Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yaralama suçundan yeterli delil elde edilirse bu suçtan dolayı iddianame düzenlenip ceza mahkemesine davası açılır. Yeterli delil elde edilemeyen tehdit ve hakaret suçlarından ise şüpheli hakkında “Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verilir.

Makale Yazarı: Aydın Özsan

2015 yılından bu yana tasarım, programlama, sunucu yönetimi ve web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Doğayı çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.