Geçmişten Günümüze Yangınlar ve Alınan Önlemler

Geçmişten Günümüze Yangınlar ve Alınan Önlemler

Dünya’da bugüne kadar çıkmış özellikle büyük yaygınlar sebebiyle oldukça fazla sayıda can kaybı yaşanmış ve maddi problemler ortaya çıkmıştır. Bu durumun yaşanmaması için alınması gereken önlemler bulunmaktadır. İnsanoğlu yaşadığı bütün büyük yangınlardan ders almış ve bunları yangın çıkmaması ve yangından kaynaklanan sıkıntıların yaşanmaması için bilgi dağarcığına katmıştır. Bunlar çalışma alanları ve iş sahalarında görev yapan personellere yangın eğitimlerinde öğretilmekte ve bu sayede öncelikle oluşabilecek yangınların önlenmesi için takip edilmesi gereken yönergeler öğretilmektedir. Ülkemizde son yıllarda yaşanan çok büyük yangınlar olmasa da tarihte oldukça büyük yangın felaketleri yaşanmıştır. Bunlar arasında en büyükleri İstanbul’da olmuştur.

Yangın algılama cihaz ve sistemlerinin kullanılması işletmelerin bir yangın önlemi olarak atacağı en önemli adımlardandır. Bu cihazlar sayesinde yangınlar kullanılan yangın söndürme ve alarm sistemlerini harekete geçirmekte ve yangın söndürme ve tahliye konularında daha etkili bir müdahale durumu oluşmaktadır.

Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Alınır?

Bu sistemlerin kullanılması için öncelikle bir projelendirme ve montaj aşaması gerekmektedir. Bu sistemlerin montajı her durumdaki iş yerine kolaylıkla gerçekleştirilebilmesinin yanında deneyimli kuruluşları tarafından yapılmalıdır. Birçok yangın önleme ve söndürme hizmeti veren firmalar işveren ve iş yeri sahiplerinin yangın önleme ve müdahale anlamında alabilecekleri yangın algılama ve ihbar sistemleri satışını, projelendirmesini ve montajını Yangın Mühendisliği adı altında gerçekleştirmektedir. Bu sistemlere dair genel bir bilgi edinmek için firmaların iletişim hatlarını veya internet platformlarının kullanabilirsiniz.

Yangın Söndürme ve Önleme Sistemleri Neler?

Yangınlara karşı en etkili önleme ve söndürme mekanizmaları arasında yangın sprink çeşitleri göze çarpmaktadır. Bu sistemler yanma işleminin devamını ortamda bulunduğu sürece sağlayan Oksijen gazının ortam havasından yangın varlığının algılandığı durumlarda ayrılması işlemini yaparak en etkili çözüm aracı olmaktadır. Montaj, projelendirme ve bakım gibi bütün konularda bu ve sunulan diğer yangın söndürme sistemlerini firmaların Yangın Mühendisliği adı altında sunmuş olduğu birimlerden rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. İşverenler bu sayede kendilerine ve işletmelerine en uygun yangın müdahale ve algılama sistemlerini tercih ederek montajlarını gerçekleştirebilir ve yangın ihtimalinin doğurabileceği istenmeyen sonuçlardan bu sayede kaçınabilirler.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.