Kredi Kartının Limiti Neden Yükselmez?

Kredi Kartının Limiti Neden Yükselmez?

Kredi kartı kullanmak artık lüks değil bir ihtiyaç. Hayatımızın olmazsa olmazları arasında girmiş ve baktığınızda tüketicilerin genel olarak ihtiyaçlarını buradan karşıladıkları bir sistem. Doğru kullanıldığı zaman iyi bir yöntem ancak doğru kullanılmadığında da insanı borçlarından bezdirmiş bir hale dönüştüren yöntem olacaktır.

Kredi kartını gerektiği şekilde kullanmanız durumunda sizin için kara gün dostu olacaktır diyebilirim. Dolayısıyla sizi ele güne muhtaç etmemesi ve ihtiyaç halinde de yanı başınızda olması zor anlarınızda da her zaman imdadınıza koşar. İşte bunun için uzmanlar her defasında kredi kartını akıllıca kullananlar için bir gereklilik şeklinde tanımlamışlardır.

Kredi kartı kullanırken önemli olan sizin bütçenizdir. Geliriniz iyi ise bu durumda kredi kartınızın da limitini istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz. Hatta platinium kartlar sayesinde limit bile verilmeyebilir. Ancak bazen insanlar kredi kartı limitlerinin yükseltilmesini de isteseler bankalar buna müsaade etmez ve talebi reddeder. Dolayısıyla limitinin size yetmediğini düşündüğünüz kredi kartınızın da limit yükselme talebi neden reddedilir? Bu konuya detaylıca bakıp irdelemeye çalışalım.

Bilindiği gibi Türkiye’de bundan birkaç sene öncesinde bir kredi kartı çılgınlığı yaşanıyordu. Gerek bankalar gerekse insanlar kredi kartı almak ve limitlerini yükseltmek için birbiriyle yarışıyorlardı. BDDK’nın bu duruma el atmasıyla da kredi kartı mağdurlarının sayısı giderek azalmaya başladı. Fakat insanlarda geçinmek için kredi kartının limitleri düşmeye başlayınca zorlukları da beraberinde gördüler.

Kredi kartı limitinin yükselmemesinin ilk nedeni kişinin kredi kartı sahibinin kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi notu kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli bir şekilde ödenmemesi ya da ödenmemesi durumunda düşer. Dolayısıyla banka sizi riskli müşteri grubu içerisinde göreceğinden dolayı kredi kartı limit talebinizi de yükseltmek istemeyecektir.

Kredi kartında asgari ödeme tutarını da ödemek doğru değildir. Eğer ki bunu düzenli olarak yapamıyorsanız o zaman iki üç ayda bir mutlaka borcun tamamını ödeyerek kapatmalısınız çünkü kredi kartı limitinizi artırmak istediğiniz de bu durum size zarar verebilir.

Bankalar eskiden olduğu gibi insanlara kredi kullandırıp peşlerine düşmeyi tercih etmiyorlar. Buna BDDK’da izin vermiyor. Çünkü bu durum beraberinde de aile içerisinde sorunlar hatta intihara varıncaya kadar çeşitli sorunlara neden olmuştur.

Banka ile sorun yaşamayan bir müşteri düzenli bir şekilde kredi kartı borcunu ödüyorsa ve kredi borcu taksitlerini de zamanın da ödüyorsa kredi sicili her zaman yüksek olacaktır. Bu da kredi kartı talebinden tutun da kredi çekmeye kadar pek çok noktada fayda sağlamaktadır. Bugün geldiğimiz noktada bankaların kara listesine düşmüş çok sayıda insan vardır ve bu insanlar borçlarını artık düzenli bile ödüyor olsalar da 5 yıllık bir zaman geçmeden sicilleri normale dönmüyor. Bu da onların bu süre içerisinde nakit sıkıntısı yaşamasına neden oluyor.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.