Patlamalara, Parlayıcı Maddelere Karşı Alınabilecek Yangın Önlemleri

Patlamalara, Parlayıcı Maddelere Karşı Alınabilecek Yangın Önlemleri

Farklı iş sahalarında hizmet veren işletmeler birçok farklı türden malzeme ve madde ile çalışmaktadır. Bu malzemelerden kimileri yanıcı kimileri ise parlayıcı özelliklerde olabilir. Parlayıcı maddeler kolaylıkla tutuşan ve kısa sürede yanan maddelerdir. Bu maddelerin yanması durumunda yangın çıkması ihtimali oldukça yüksektir. Ancak bunlara ek olarak zaman zaman patlayıcı özellikteki maddelerinin de iş yerlerinde kullanılması gerekebilmektedir.

Yangın konusunda öncelikli çaba yangını önlemek içindir. Bu durum için personel yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalı bu anlarda yapılması gerekenleri bilmelidir. Buna ek olarak yangın çıkması hallerinde ortamda kimsenin bulunmaması yangının ilerlemesi anlamına geleceğinden yangın algılama sistemlerinin kullanılması da hayati önem taşıyan diğer bir konudur. Bu sistemler bağlı bulundukları yangın tesisatı araçlarını ve alarmlarını harekete geçirmekte ve bu sayede oldukça kullanışlı olmaktadır.

Yangın Sistemleri Nelerdir ve Nasıl Kurulur?

İş yerleri ve kurumlar yangın ihtimalini değerlendirerek ortaya çıkabilecek olumsuz durumları önlemek için yangın önleyici adımları atmaları ve buna uygun sistemleri kullanmalıdır. Bu oluşabilecek can kayıplarını ve maddi kayıpları en aza indirdiği için sık tercih edilen bir cihazlar ve projeler bütünüdür. Yangın sistemleri yangının algılanması ve söndürülmesi konusunda hizmet veren ve patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı malzemelerin kullanıldığı iş sahalarında bulunan işletmelerin kesinlikle kullanması gereken sistemlerdir.

Yangın Söndürme Seçenekleri Nelerdir?

Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan yangın söndürme yöntemi iş yerleri için sprinkler olarak da bilinen ve yanma işlemini ekili bir şekilde sonlandırma özelliği bulunan cihazlar ve sistemlerdir. Bunlar yangın esnasında havadaki oksijeni ortamdan izole ederek yangının devam etmesini engeller. Sprinkler sistemi nedir sorusunun cevabı budur. İş yerleri kendi iş yerleri için sprinkler kullanmak istedikleri takdirde firmaların Yangın Mühendisliği deneyimlerinden faydalanabilirler. Firmaların internet platformlarında sıkça gösterilen yangın söndürme sistemleri arasında yer alan Sprinkler iş yerine özel plan ve proje tasarlanmasını gerektiren ve kurulumunun ardından belirli periyotlarda bakımlarının gerçekleştirilmesi gereken bir sistemdir. Bu ve bunun gibi Yangın Mühendisliğinin sağladığı bütün diğer hizmetlere de yine dijital platformlar üzerinde değinilen konulara bakılarak başvurulabilir. İş yeri sahipleri yangın konusunda almak istedikleri bütün çözümlere bu şekilde kolaylıkla ulaşabilir.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.