SGK’sı Olmayanlar Kredi Alabilir Mi?

SGK’sı Olmayanlar Kredi Alabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu Türk vatandaşlarına ücretsiz sağlık konularında hizmet veren kurum. Her ülkenin kendi içerisinde bunun benzeri olan bir kurumu vardır. Bu sosyal haklar doğrultusunda mutlaka olması gereken bir kurumdur. Ancak SGK kapsamında yer alan hizmetlerden faydalanmak isteniyorsa bu durumda yapılması gereken önemli bazı şartlar vardır. Örneğin bunların en başında her ay düzenli bir şekilde yatırılması gereken primler geliyor. Bu primlerde kişinin alacağı ücrete yönelik olabiliyor. En alt limitten başlayarak yukarıya doğru prim miktarları değişkenlik gösterir. Bunun nedeni ise insanların aldıkları maaşlarıdır. Maaş ne kadar yüksek olursa burada prim değeri de o kadar yükselecektir. Bu sayede gerek devlet hastanelerinden gerekse özel hastanelerden faydalanılabilir.

SGK Primleri Kaç TL’dir?

Sosyal Güvenlik Kurumunda primler yukarıda da belirtmiş olduğu gibi alt ve üst limite göre ayarlanabilir. Mesela 500 TL geliri olan bir kişinin SGK primini de ödemesine gerek yoktur. Çünkü bu zaten açlık sınırının altında bir rakam olduğundan dolayı da sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılabilecektir. Bunun dışında ise ekstra bir geliri olan kişinin ise SGK prim ödemesi gerekir. Örneğin 3 bin 500 lira bir geliri olan kişinin aylık 300 TL prim ödemesi gerekir. Bunun yanı sıra bu primler belirlenirken medeni hali ve çocuk olup olmadığına bakılarak rakamlar belirlenir. Örneğin bekar olan birisi daha az SGK primi öderken evli ve çocuklu olan birisi daha fazla SGK primi ödemesi gerekir. İşe bu yönden bakacak olursak medeni hale önem verildiği anlamına gelmektedir.

SGK Primi Yatmayanlar

Bazı insanlar çalışmadıkları için SGK primleri yatmaz bunun maddi ve manevi nedenleri olabilir. Fakat bu durumda da nakde ihtiyacı olduğunda bankadan kredi talep ettiğinde durum biraz daha karmaşıklaşacaktır. Çünkü bankalar genellikle gelir belgesi olmayan kişilere kredi vermezler.

SGK primlerini ödemenin bir yolu da taksitlendirmedir. Çünkü bazı bankalar SGK primleri için kredi imkanı sağlayabilirler. Bu sayede prim borçları ödendiğinden dolayı da başka bir bankadan kredi alabilmek daha kolay olacak ve SGK’nin hizmetlerinden de faydalanabilecektir.

Bir kişinin bankadan kredi talebinde bulunabilmesi için ilk şart en az 3 ay sigorta priminin yatırılmış olması gerekir. Eğer ki bu süre 3 aydan daha fazla ise o zaman gelir konusunda sıkıntı çıkarılmaz. Bunun yanı sıra bankalar kredi sicil notuna da dikkat etmektedir. Kredi sicili yüksek ve SGK primleri düzenli bir şekilde yatan birisine kredi imkânı sağlamayacak bir banka yoktur. Ancak burada tabi ki önemli olan mesele kişinin talep ettiği kredi miktarıdır. Kredi miktarı az olursa rahatlıkla alabilir ve bu sayede de nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.