Takipsizlik Kararı Nedir, Hangi Durumlarda Verilir ?

Takipsizlik Kararı Nedir

Adli yargı içerisinde yer alan Cumhuriyet Başsavcılıkları soruşturma bürolarında görevli bulunan Cumhuriyet Savcılarının yürütmüş olduğu soruşturma sonucunda vermiş oldukları kararlardan biri de takipsizlik kararıdır. Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar olarak da bilinen takipsizlik kararı dosya kapsamında müşteki/şüpheli veya şüpheli sıfatı ile bulunan kişilerin farklı sebepler göz önünde bulundurularak dava açılmasını gerektirir herhangi bir durumun olmadığını gösteren karardır. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildikten sonra dosya kapsamında ifadesi alınan şüpheli başta olmak üzere suç duyurusunda bulunan müştekiye ve suçtan zarar gören kişilere tebliğ edilir. Tebliğe ait bilgiler(CMK/172-1-2) takipsizlik kararının en alt paragrafında yer alır.

Cumhuriyet Savcısının Hangi Durumlarda Takipsizlik Kararı Verir

Soruşturma kapsamında Cumhuriyet savcısını kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermeye iten sebepler ise şunlardır;

  • Şikâyet konusu suça dair yeterli delil elde edilememesi
  • Dosya kapsamında şüpheli sıfatıyla şikâyette bulunulan kişinin cezai yaş sınırından küçük olması(12 yaşından küçük) ve akli noktadan kısıtlı olması halinde
  • Karşılıksız yararlanmaya bağlı suçlarda soruşturma bitmeden önce cezanın tazmin edilmesi halinde

Cumhuriyet savcıları tarafından kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verilir. Verilen takipsizlik kararlarının suçtan zarar gören veya müşteki tarafından 15 gün içerisinde bağlı bulundukları adli yargı bölgesi içerisinde görevli Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliklerine itiraz edebilirler.

 

Makale Yazarı: Aydın Özsan

2015 yılından bu yana tasarım, programlama, sunucu yönetimi ve web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Doğayı çok severim.

1 Yorum “Takipsizlik Kararı Nedir, Hangi Durumlarda Verilir ?

  • Mir fırat

    (12 Nisan 2018 - 00:07)

    Mrb eşim bekçi 3 ay önce birileri şikayet etti gürevden uzaklastirildi sonra takipsizlik kararı çıktı ama eşim daha göreve başlamadı neden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.