Trafik Kazası Tazminat Miktarı Nasıl Hesaplanır

Trafiğe çıkan her araçta zorunlu trafik sigortası vardır. Bu sigortanın amacı, herhangi bir kaza durumunda kazaya karışan araçların zararlarını karşılamak ya da en aza indirmektir. Trafik sigortası kapsamında bir araç üzerinden sürücü, yolcular ve kazaya karışan ikinci bir araç ya da yaya faydalanabilir. Trafik kazası geçiren mağdur kişiler, kaza sonucu oluşan tedavi masrafları ve maddi – manevi tazminat davası açma hakkı elde eder. Trafik kazası tazminat miktarı, her yıl enflasyon ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak yükselir.

2018 itibari ile trafik kazası tazminat miktarı, kazaya karışan kişi başına maksimum 360 bin TL’dir. Bu ücret dışında tek bir aracın ödeyebileceği maksimum tazminat miktarı ise 1.8 milyon TL’dir. Tazminat miktarı trafik kazasına göre belirlenirken, hiçbir şekilde bu fiyatları aşamaz.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Miktarı

Ölümlü trafik kazası tazminat miktarı, ölen kişinin bakmaktan sorumlu olduğu kişilere verilir. Destekten yoksun kalma tazminatı olarak isimlendirilen bu hak, vefat eden kişinin eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri ve bakmaktan sorumlu olduğu kişilere verilebilir. Tazminat miktarı belirlenirken, vefat eden kişinin yaş durumu, kazandığı maaş, destekten yoksun kalacak kişilerin yaşı gibi pek çok bilgi incelenir ve bu doğrultuda bir karara varılır. Ayrıca trafik kazasında tazminat miktarı da vefat eden kişinin yakınlarının duyduğu üzüntü ve matem karşılığında acılarını biraz olsun hafifletebilmesi için verilir.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminat Miktarı

Yaralamalı trafik kazalarında tazminat miktarı hesaplamak için öncelikle kazanın nasıl gerçekleştiği büyük önem arz eder. Eğer kaza tek taraflı gerçekleştiyse, muhtemelen suç sürücüdedir ve sürücü tazminat hakkından eksik yararlanır ya da hiçbir şekilde yararlanamaz. Bunun dışında aracın içindeki yolcular veya kazaya karışan kusursuz veya belirli bir kusur oranına sahip yayalar tazminat hakkı elde edebilirler. Kaza çift taraflı gerçekleştiyse iki aracın trafik sigortası olduğu için daha yüksek tazminat hakkı elde edilir. Burada sürücünün kusur oranı gibi faktörler göz önünde bulundurularak sürücülerin de tazminat ödemesi yapılır.

Yaralamalı trafik kazası sonucu mağduriyet ispatlanırsa kişi geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlik hakkından yararlanabilir. Geçici iş göremezlik, yaralanma sonucu geçici olarak işini yerine getiremeyen kişilerin, bu süreçte aldıkları maaşın belirli oranına denk ücretinin verilmesini içerir. Sürekli iş göremezlikte ise kaza sonucunda işini engelleyecek sürekli bir rahatsızlığa sahip olma durumunda kişinin düzenli olarak maaşına ve özür duruma göre destek parası verilir.

Tedavi Giderleri

Trafik kazası sonucunda yaralanma veya ölüm söz konusu olursa, iyileşme sürecinde harcanan ve SGK tarafından ödenmeyen tüm paralar poliçede yazan oranla trafik sigortası tarafından karşılanır. Yaralamalı kazalarda kişinin tedavi atlattığı süreye kadar geçerli olan tedavi giderleri, olay yerinde yaralı olsa da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden hastalarda da ölüm gerçekleşene kadar tedavi giderleri sigorta tarafından karşılanır.

 

Kaynak:

2018 Trafik Kazalarında Tazminat Miktarı Ne Kadardır?

Makale Yazarı: Aydın Özsan

2015 yılından bu yana tasarım, programlama, sunucu yönetimi ve web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Doğayı çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.