Uzlaştırma ve Uzlaştırmacı Nedir?

Ceza hukukunda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte adliyelerde yıllardır bilinen uzlaşma kavramı daha da genişletilerek işlevsel bir hale getirildi. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmayla birlikte herhangi bir suça dair var olan mağdur ve failler olayı mahkemeye taşımadan kendi aralarında çözüme kavuşturmalarına imkan tanınıyor.

Uzlaşma Nedir?

Kanun ve yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara bağlı olarak uzlaştırma kapsamına giren suçlardan dolayı suçun şüpheli veya sanığının suçtan zarar gören veya mağdurun kendi aralarında anlaşmasına uzlaşma denir. Uzlaştırma kapsamına giren kişi ve kişiler yaşadıkları mağduriyeti hukuk ve ceza mahkemelerine taşımadan soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı aracılığıyla çözebilirler.

Uzlaştırma Nedir?

Uzlaştırma kapsamına giren suçlardan dolayı ortaya çıkan uyuşmazlığın giderilmesi sürecidir. Soruşturma yürüten Cumhuriyet savcısının talimatıyla birlikte tarafların uzlaşma yoluna giderek kendi aralarında anlaşmalarını sağlama adına tarafsız bir uzlaştırmacı görevlendirilir. Görevlendirilen uzlaştırmacı, dosyanın şüpheli, sanık, mağdur ve suçtan zarar gören kişi ve kişiler veya kanunu temsilcileriyle bir araya gelmek suretiyle olayı kendi aralarında çözüme kavuşturmalarını sağlar.

Uzlaştırmacı kimdir?

Uzlaştırma kanununda belirtilen seviyede hukuk öğrenimi görmüş kişilere uzlaştırmacı denir. Adliyelerde görevli olan uzlaştırmacılar Cumhuriyet savcısının talimatı doğrultusunda yürütülmekte olan soruşturma dosyalarının uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturulması için görevlendirilirler.

Uzlaştırma Süresi Ne Kadardır?

Soruşturma dosyasının suç konusunu aynı dosyada yer alan taraflar arasında uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturmak için görevlendirilen uzlaştırmacının sahip olduğu süreye denir. Uzlaştırmayla görevlendirilen tarafsız ve hukuki yeterliliği bulunan kişinin dosya örneğini almasıyla birlikte 30 günlük bir süresi bulunmaktadır. Bu süre zarfında herhangi bir şekilde uzlaşma sağlanamadığı taktirde en fazla 20 güne kadar uzatma uzlaştırmayla görevli kişiye verilebilir.

Sizler için hazırladığımız bu yazı dizisinin sıradaki makalesi “Ceza Hukukunda Uzlaştırma ve Şartları Nelerdir.”

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.