Uzlaştırmacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzlaştırmacı Kime Denir?

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından uzlaştırma kapsamına giren suçlardan dolayı yürütülen soruşturma dosyalarındaki mağdur veya suçtan zarar gören ile suçun faili olan şüpheli veya sanığın arasında uzlaştırma müzakeresini yöneten kişiye uzlaştırmacı denir. Cumhuriyet savcısı yürütmekte olduğu soruşturmanın suç konusunun uzlaştırma kapsamına giren bir suç olduğunu tespit ettikten sonra dosyanın çözüme kavuşturulması için kendisinin onayıyla birlikte avukat veya hukuk öğretimi görmüş bir kişiyi uzlaştırmacı olarak atar.

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilerek uzlaştırma kapsamına giren suçun tarafları arasında uzlaşmaya varılmasını sağlayan ve bu suretle adliyelerde görevlendirilen uzlaştırmacılar işlem yaptıkları dosya üzerinden ücret almaktadırlar. Adliyelerde bu görevi üstlenerek kendisine belirli gelir elde etmek isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Uzlaştırmacı olabilmek için Ceza Muhakemesi Uzlaştırma Yönetmeliği’nde belirtilen bölümlerden mezun olmak veya belirtilen derslerin eğitimi almış olmak ve uzlaştırma eğitimini eksiksiz olarak tamamlamış olmaktır.

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Adli soruşturmalarda uzlaştırmacı olarak görev almak isteyen yönetmelikte belirtilen fakültelerden mezun olmuş olmak veya aynı yönetmelikte belirtilen hukuk derslerden en az ikisini almış olmak zorundadır. Uzlaştırmacı olarak adliyelerde çalışmak isteyenler üniversitelerin siyasi bilimler, hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden herhangi birinden mezun olması gerekmektedir. Ayrıca bu bölümlerin dışında örgün veya açık öğretim lisans mezunu olup aşağıdaki derslerin en az ikisini almış olanlarda uzlaştırmacı olarak başvuru yapabilirler.

  • Anayasa Hukuku
  • Ceza Hukuku (Özel Hükümler)
  • Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
  • Ceza Muhakemesi Hukuku
  • Ticaret Hukuku
  • Borçlar Hukuku
  • İş Hukuku/İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku
  • Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk

Uzlaştırmacı Eğitimi Nedir?

Uzlaştırmacı olabilmek için gerekli şartları sağlayan bireyler uzlaştırmacı sınavına girmeden önce alması gereken eğitime uzlaştırmacı eğitimi denir. Bu eğitimin amacı; uzlaştırma sırasında suçun mağduru veya suçtan zarar gören ile suçun faili olan şüpheli veya sanık arasında uzlaşma sağlarken mevcut soruna nasıl hâkim olunacağı, hukuk ve adalet sistemi kapsamında nasıl çözüme kavuşturulacağı noktasında yeterliliğin kazandırılmasıdır. Bu eğitimler ücretli olup uzlaştırmacı olmak isteyen kişi tarafından ödenmektedir. Eğitim süresi verilen kurum tarafından genellikle 6 gün olup en az 48 saat olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uzlaştırmacı olmak için alınan eğitimleri geçerlilik süresi 2 yıl ile sınırlandırılmıştır. Yapılacak olan sınavdan önce kursiyerlerin alacakları bu eğitimler için aldıkları kurumlara 1.000 TL ile 1.350 TL arasında bir ödeme yapmaları gerekmektedir.

Uzlaştırma Eğitimini Hangi Kurumlar Vermektedir?

Adalet Bakanlığı tarafından adliyelerde Cumhuriyet savcısının onayıyla soruşturma dosyalarında uzlaştırmacı olarak görev almak isteyen kişilerin bu icraatlarına karşılık olarak almaları gereken eğitimler; üniversitelerin hukuk fakülteleri, Türkiye Adalet Akademisi ve Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir. “05/08/2017 tarihli ve 30145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinin 51’inci maddesi uyarınca 09/08/2017 tarihli duyuru ile eğitim kuruluşlarının uzlaştırmacı eğitimi başvuruları alınmıştır. Başvuruların değerlendirilmesi süreci halen devam etmekle birlikte eğitim izni verilen kuruluşlar aşağıdaki listede belirtilmiştir.”

Uzlaştırmacı Eğitimini Veren Kuruluşlar

Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman?

Adliyelerde uzun süredir Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde uzlaştırmacı olarak görev yapanların dışında ilk defa uzlaştırmacı olmak isteyenler bundan sonra Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan uzlaştırmacı sınavına girmek zorundadırlar. İlk defa düzenlenecek olan bu sınav 11 Mart 2018 yılında yapılması kararlaştırılmıştır. Yazılı olarak yapılacak olan bu sınav için bakanlık Anadolu Üniversitesini görevlendirmekle birlikte Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu-Avrupa), İzmir, Kayseri, Samsun ve Van il merkezlerinde saat: 10.00 da yapılacaktır. Adalet Bakanlığı sınava girecek olan adaylardan 150 sınav giriş ücreti talep etmektedir.

Sınav organizasyonu ve uygulamasından tamamen Anadolu Üniversitesi sorumlu olup sınav sonuçlarını da ayın üniversite duyuracaktır. Uzlaştırmacı sınavında adaylara 100 soru yöneltilirken, sınav 5 şıklı olup 2 kitapçık türünden yapılacaktır. Adayların sorulara verdiği doğru şıklar dikkate alınacak olup yanlış ve boş bırakılan sorular herhangi bir şekilde dikkate alınmayacaktır. Sınav sonucuna ilişkin olarak 70 ve üzeri alanlar yazılı sınavda başarılı sayılacaktır.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.