Yangın Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yangın Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yangınların önlenmesi mücadele konusunun en önemli kısmı olsa da eğer yangın çıkmış ise bu durumda etkili ve doğru mücadele edilmesi gereklidir. Çalışma saatleri ve dönemi esnasında çıkan yangınlara gerçekleştirilecek müdahalalerin yanlış ve yetersiz olarak yapıldığı durumlarda yangınların sonucu vahim olabilmektedir. İşletmeler bunun için yangın halinde durumla etkili bir şekilde baş edebilecek sistemler kullanmalıdır.

Bunlar arasında yer alan fm200 gazlı söndürme yöntemi birçok iş yeri için en önemli çözüm seçeneklerindendir. Bu sistem yangın esnasında ortamın ısısını azaltarak yangının sönmesinde ve devam etmesinde oldukça etkilidir. Bütün Dünya’da birçok iş yeri ve tesis tarafından tercih edilen sistemlerin ülkemizde firma ve şirketlerin büyük ölçüde kullandığını belirtmek gerekir.

Yangın Söndürmede Kullanılan Sprinkler Nedir?

Sprinkler ya da globe sprinkler olarak bilinen bu cihazlar havadan oksijeni ayırarak yangının sönmesinde etkili olmaktadır. Yanma olayının devam etmesi için ortam havasında bulunması zorunlu olan Oksijen bu sistemler aracılığı ile izole edilebilmekte ve bu sayede yangınla etkili bir şekilde mücadele etmek de mümkün olmaktadır.

Yangın söndürme sistemleri her işyeri için farklı uygulama ve projelendirmeye sahiptir. Bu projelendimenin deneyimli ve işinin ehli kurumlar tarafından yapılması kadar takılan sistemlerin periyodik bakımlarının gerçekleştirmesi de önem taşımaktadır. Yangın söndürme sistemlerine sahip firmaların internet siteleri ziyaret eden işyeri sahipleri kendileri için sunulan yangın mücadele ve söndürme çözümleri ile ilgili gerekli bilgileri kolaylıkla edinebilirler.

Yangın Dedektörü Ne İşe Yarar?

Yangınlar ne kadar çabuk fark edilirlerse can kaybı yaşanma ihtimali ve verecekleri zarar da o kadar az olmaktadır. Bunun için gelişen teknolojiler yangın detektörü diye bilinen cihazlarda kullanılır. Bu cihazlar ortamda bulunan dumanın yoğunluğunu algılayarak olası yangın durumlarında kurulu alarm ve söndürme sistemlerini devreye sokarlar. Bu sayede yangın anında hızlı bir müdahale ve tahliye imkanı olabilmektedir. Bu detektörlerin satış, montaj, bakım gibi süreçlerine dair bilgi almak için yine yangına müdahale hizmeti veren firmaların internet siteleri rahatlıkla kullanılabilir. Uzun yıllardır işletmelerin yangın sorunlarında birçok farklı çözümü ve personel yangın eğitimi de dahil olmak üzere yangın ile mücadele noktasında her türlü hizmeti veren bu kuruluştan almak mümkündür.

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.