Yargıtay Başkanlığı 110 Sözleşmeli Memur Alıyor

Yeni yıl ile birlikte devlet kurumlarında memur alımları başladı. Ocak ayının son günlerinde Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan personel alımına yönelik duyuru da 110 sözleşmeli memur alımı yapılacağıdır. Yayınlanan ilana göre hangi kadrolarda alım yapılacağı, maaş durumları ve başvuru koşullarına dair bilgi verildi.

Yargıtay Başkanlığının İlanında Neler Var?

Kurum bünyesinde boş tutulan kadrolara alınmak üzere 110 kişilik kadro açtı. Sözleşmeli olarak alınacak olan personeller Yargıtay bünyesinde farklı mevkilerde çalıştırılacaktır. Yayınlanan ilanda özellikle Kamu Personeli Seçme Sınavı vurgusu yapılırken memur adaylarının en az lise mezunu olması gerektiği belirtildi.

Yargıtay’a Alınacak Kadrolar Neler?

Sözleşmeli 110 personelin nerelerde istihdam edileceği Yargıtay tarafından iş başvurusu ilanında belirtildi. Açıklanan ilana göre kadroların büyük bir bölümü her zaman olduğu gibi zabıt katiplerine ayrılmış. Zabıt kâtibi 52, hizmetli 45, mühendis 5, teknisyen 5 ve mütercim tercüman 3 olmak üzere toplamda 110 sözleşmeli personel ilanıdır.

Yargıtay kendi ilanında memur olarak alınacak kadroların eğitim durumlarını da belirtmiş olup buna göre; zabıt katibi olmak isteyenler lise, ön lisans ve lisan mezunu, mühendisler ve mütercim tercümanlar lisans mezunu, teknisyenler meslek lisesi mezunu ve hizmetli kadrosu için lise ve ön lisans mezunu şartları aranmaktadır.

Yargıtay’a Alımına Kimler Başvuru Yapabilir?

Yargıtay Başkanlığı bünyesinde çalıştırılmak için açıklanan ilana göre 651 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesinde belirtilen şartların sağlanması, emekli ve yaşlığı aylığı almamak, 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı baz alınarak lise mezunları için KPSS94, ön lisans mezunları için KPSS93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puan türlerine bakılarak sınavdan en az 70 alma şartı vurgusu yapılıyor. Ayrıca arşiv araştırmasından başarılı bir şekilde geçen ve herhangi bir kurumda sözleşmeli olarak çalışmayan kişiler başvuru yapabilecektir.

Yargıtay Memur Alımı Başvuruları Ne Zaman?

Yargıtay Başkanlığında çalıştırılmak için alınacak sözleşmeli 110 personel alımı için başvurular 29 Ocak-02 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. Başvurular son başvuru gününün mesai saati bitimi olan 17.00’a kadar yapılabilecek. Adayların başvuru işlemi için Yargıtay Başkanlığı sadece elektronik ortam üzerinden başvuru yapılmasını istiyor ve bunun için (https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-is-basvurusu) adresi kullanılacaktır.

Yargıtay 110 Personel Alım Sınavı Ne Zaman?

Memur alımına başvuru yapan adaylar arasında KPSS puanı en yüksekten en düşüğe göre sıralama yapılacak ve memur alım sayısının belirli katındaki adaylar sınava davet edilecektir. Sınava ilişkin tüm duruyu ve listeler Yargıtay Başkanlığının internet sitesinden yayınlanacaktır.

Yargıtay İlanının Tamamı

 

Makale Yazarı: Katip DS3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.